ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Կատարի Պետության Մաջլիս ալ-Շուրայի նախագահ Հասսան բին Աբդուլլա ալ-Ղանիմի հրավերով եռօրյա աշխատանքային այցով Կատարում է: Այցի շրջանակում ՀՀ ԱԺ նախագահը հանդիպում է ունեցել Մաջլիս ալ-Շուրայի փոխնախագահ Համդա բինթ Հասան բին Աբդալռահման Ալ-Սուլեյթիի հետ: Հանդիպմանը մասնակցել են արաբական այլ երկրների խորհրդարանականներ եւ Մագրեբի արաբական պետությունների միության գլխավոր քարտուղար Սաիդ Մաքադեմը:
Հանդիպմանը քննարկվել են Կատարի հետ խորհրդարանական ձեւաչափով համագործակցության հնարավոր ուղղությունները: Երկուստեք արձանագրվել է օրենսդիր մարմինների միջեւ հարաբերությունների զարգացումը, որն էլ ավելի է ամրացնում երկկողմ միջպետական կապերը՝ ի նպաստ բարեկամ ժողովուրդների բարեկեցության: «Վստահ եմ, որ հայ-կատարական փոխհամագործակցությունը զարգացման եւ ընդլայնման մեծ ներուժ ունի եւ ես՝ որպես ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ, պատրաստ եմ աջակցելու Հայաստան-Կատար փոխշահավետ համագործակցության զարգացմանը՝ ի շահ մեր բարեկամ  ժողովուրդների»,- մասնավորապես, նշել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Գործընկերները շրջայց են իրականացրել խորհրդարանի շենքում:
ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է Կատարում ՀՀ դեսպանության բացումը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման եւ ամրապնդման գործում՝ հավելելով, որ նույն դերակատարումը կունենա Երեւանում Կատարի դեսպանության հիմնումը:
Հանդիպման ավարտին կարճ անդրադարձ է եղել նաեւ այս օրերին Կատարում ընթացող ֆուտբոլի աշխարհի գավաթի առաջնությանը: Հանդիպման մասնակիցները շնորհակալական խոսքեր են փոխանցել Մաջլիս ալ-Շուրայի նախագահ Հասսան բին Աբդուլլա ալ-Ղանիմին առաջնության հրավերի համար:

Председатель НС А.Симонян находится с трехдневным рабочим визитом в Катаре по приглашению Председателя Маджлис аль-Шура Государства Катар Хассана бин Абдуллы аль-Ганима. В рамках визита глава законодательного органа РА встретился с вице-спикером Маджлис аль-Шура Хамдой бинт Хасан бин Абдалрахман аль-Сулейти. Во встрече участвовали парламентарии из других арабских стран и Генеральный секретарь Союза арабских государств Магриба Саид Мокадем.
На встрече обсуждены возможные направления сотрудничества с Катаром в парламентском формате. Обоюдно отмечено развитие отношений между законодательными органами, еще более укрепляющее двусторонние межгосударственные связи во благо процветания дружественных народов. “Уверен, армяно-катарское взаимодействие имеет большой потенциал развития и расширения, и я как Председатель Национального Собрания РА готов содействовать развитию взаимовыгодного сотрудничества Армения – Катар в интересах наших дружественных народов", - отметил, в частности, Председатель НС РА.
Партнеры ознакомились со зданием парламента.
Председатель НС РА подчеркнул важность открытия посольства РА в Катаре в развитии и укреплении двусторонних отношений, добавив, что такую ​​же роль сыграет учреждение посольства Катара в Ереване.
В завершение также обратились к проходящему ныне в Катаре чемпионату мира по футболу. Участники встречи передали слова благодарности Председателю Маджлис аль-Шура Хассану бин Абдулле аль-Ганиму за приглашение на чемпионат.