ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Կատարի Պետության Մաջլիս ալ-Շուրայի նախագահ Հասսան բին Աբդուլլա ալ-Ղանիմի հրավերով եռօրյա աշխատանքային այցով Կատարում է: Այցի շրջանակում ՀՀ ԱԺ նախագահը հանդիպում է ունեցել Մաջլիս ալ-Շուրայի փոխնախագահ Համդա բինթ Հասան բին Աբդալռահման Ալ-Սուլեյթիի հետ: Հանդիպմանը մասնակցել են արաբական այլ երկրների խորհրդարանականներ եւ Մագրեբի արաբական պետությունների միության գլխավոր քարտուղար Սաիդ Մաքադեմը:
Հանդիպմանը քննարկվել են Կատարի հետ խորհրդարանական ձեւաչափով համագործակցության հնարավոր ուղղությունները: Երկուստեք արձանագրվել է օրենսդիր մարմինների միջեւ հարաբերությունների զարգացումը, որն էլ ավելի է ամրացնում երկկողմ միջպետական կապերը՝ ի նպաստ բարեկամ ժողովուրդների բարեկեցության: «Վստահ եմ, որ հայ-կատարական փոխհամագործակցությունը զարգացման եւ ընդլայնման մեծ ներուժ ունի եւ ես՝ որպես ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ, պատրաստ եմ աջակցելու Հայաստան-Կատար փոխշահավետ համագործակցության զարգացմանը՝ ի շահ մեր բարեկամ  ժողովուրդների»,- մասնավորապես, նշել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Գործընկերները շրջայց են իրականացրել խորհրդարանի շենքում:
ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է Կատարում ՀՀ դեսպանության բացումը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման եւ ամրապնդման գործում՝ հավելելով, որ նույն դերակատարումը կունենա Երեւանում Կատարի դեսպանության հիմնումը:
Հանդիպման ավարտին կարճ անդրադարձ է եղել նաեւ այս օրերին Կատարում ընթացող ֆուտբոլի աշխարհի գավաթի առաջնությանը: Հանդիպման մասնակիցները շնորհակալական խոսքեր են փոխանցել Մաջլիս ալ-Շուրայի նախագահ Հասսան բին Աբդուլլա ալ-Ղանիմին առաջնության հրավերի համար:

At the invitation of the President of the Shura Council (Al-Shura of Majlis) of the State of Qatar Hassan bin Abdulla Al-Ghanim the RA NA President Alen Simonyan is on a three-day working visit in Qatar. Within the framework the RA NA President had a meeting with the Vice President of the Shura Council Hamda bint Hassan Al-Sulaiti. Parliamentarians of the Arabic other countries and the Secretary General of the Maghreb Consultative Council Doctor Said Mokadem.
At the meeting the possible directions of cooperation in the parliamentary format with Qatar were discussed. Both sides recorded the development of relations between the legislative bodies, which more enhances the bilateral inter-state relations for the benefit of the welfare of the friendly peoples. “I am sure that the Armenia-Qatar cooperation has great potential of development and me, as the President of the RA National Assembly is ready to support the development of Armenia-Qatar mutually beneficial collaboration for the benefit of our friendly peoples,” the RA NA President particularly noted.
The colleagues took a tour in the parliament building.
The RA NA President highlighted the opening of the Embassy of the Republic of Armenia in Qatar in the development and strengthening of the bilateral relations, adding that the establishment of the Embassy of Qatar in Yerevan will have the same role.
At the end of the meeting a reference was made also to the FIFA World Cup taking place in Qatar during these days. The participants of the meeting expressed their gratitude to the President of the Shura Council Hassan bin Abdulla Al-Ghanim for inviting to the FIFA World Cup.